Salzburg je hlavním městem spolkové republiky Salcbursko ležící nedaleko rakousko-německých hranic. Je to město, ve kterém se narodil jeden z nejvýznamnějších evropských hudebních skladatelů,  všem známý Wolfgang Amadeus Mozart. Návštěvníky láká nejen jako hudební perla Evropy, ale také jako místo s nespočtem historických klenotů. V roce 1997 se historické jádro Salzburgu zapsalo na seznam památek UNESCO. V jeho křivolakých uličkách jsou zastoupeny snad všechny architektonické slohy – od gotických středověkých staveb po měšťanské domy v klasicistním stylu.

  • Vzdálenost Praha - Salzburg: 419Km
  • Vzdálenost Brno - Salzburg: 453Km
  • Průměrná cena vstupného: 8€ dospělý, 4€ dítě
  • Průměrná cena *** hotelu: 750 - 1500Kč (osoba/noc)
  • Průměrná cena hostelu/ubytovny: 200 - 750Kč (osoba/noc)
  • Cesta vlakem Praha - Salzburg - Praha: 1750Kč
  • Cesta autobusem Praha - Salzburg - Praha: 1350Kč
  • Oběd v Salzburgu pro jednu osobu bez nápojů: 10 - 15€

Nad Salzburgem se jako třešnička na dortu tyčí největší zachovalý hrad střední Evropy – Hohensalzburg. Mozartovo město je proslulé nejenom svou historií, ale také hudebním festivalem, jehož dějiny se píší od 22. srpna roku 1920. Během posledních červencových dnů a po celý srpen se tak Salzburg stává dějištěm nespočtu koncertů, divadelních představení, oper a dalších doprovodných programů.

Co v Salzburgu nesmíte minout...

Pokud něco může Salzburg skutečně nabídnout, pak jsou to skvostné památky, které turista míjí snad na každém kroku. Přehledem těch nejdůležitějších vás nyní provedeme.

Hohensalzburg (www.salzburg-burgen.at)
Tato pevnost byla vybudována v roce 1077 a po více než 900 let nebyla dobyta – dnes je považována za největší hradní komplex ve střední Evropě. Od roku 1892 je v celoročním provozu lanovka, která turistům značně usnadňuje přístup k hradu.

Rodný dům Wolfganga A. Mozarta (www.mozarteum.at)
Dům ve kterém se narodil a prvních sedmnáct let života strávil Wolfgang Amadeus Mozart patří dnes k nejzajímavějším místům v Salzburgu. Místo bylo před více než sto lety otevřeno jako muzeum a jeho prohlídka se rovná turistické nutnosti...

Dům Wolfganga A. Mozarta (www.mozarteum.at)
Z "Domu tanečního mistra", jak se tomuto Mozartovo domu přezdívalo, se taktéž stalo muzeum a místo je zpřístupněné celoročně. W. A. Mozart žil v tomto domě sedm let a jeho přítomnost je i po desítkách let znát z každého koutu.

Salcburský chrám (www.salzburger-dom.at)
Nepřehlédnutelnou dominantou Salzburgu je jednoznačně Salcburský chrám. Jde o nejznámější sákrální stavbu města, která byla mnohokrát zničena požárem... Pokud město navštívíte, nenechte si tuto skvostnou stavbu rozhodně ujít.

Zámek Hellbrunn (www.hellbrunn.at)
Zámeček Hellbrunn považují mnozí za nejkrásnější renesanční stavbu Alpského pohoří. Nelze se divit - krásnou stavbu totiž podtrhuje přilehlá Zoo a především parčík, jehož dominantou jsou vodní hrátky, fontány, jeskyně či figurkové divadlo.

Haus der Natur(www.hausdernatur.at)
Trávíte-li čas v Salzburgu s dětmi, nezapomeňte s nimi navštívit oblíbené muzeum Haus der Natur. 40 akvárií se zajímavými rybami nebo žraloky a 60 terárií naplněných exotickými živočichy - to je jasná záruka dobré zábavy.

Zoo Salzburg (www.salzburg-zoo.at)
Jako v každém větším měste, i v Salzburgu si můžete vyjít do místní Zoologické zahrady. Jde o spíše menší Zoo, přesto má návštěvníkovi co nabídnout - kromě zajímavě řešených výběhů potěší zejména rozmanitý výběr umístěných zvířat.

Salzburg jako město je ideální zhruba na dva dny - za tuto dobu stihne průměrný turista obejít  všechny nejdůležitější památky i zajímavá místa. Pokud máte v plánu zdržet se na delší časový úsek, nezoufejte. Město nabízí nespočet zajímavých uliček, náměstí či kostelů, které vám vaše putování zpříjemní...