Rakousko je země tisíců horských jezer, divokých řek, hlubokých lesů i nekonečných alpských strání. Není tedy divu, že se zde setkávají milovníci neposkvrněné přírody s provozovateli adrenalinových i běžných sportů. Které přírodní skvosty v Rakousku skutečně stojí za to?

Nekonečné národní parky

Rakouské přírodní parky zabírají více jak 4% celkové rozlohy země. Pěší turistika a cykloturistika je nejlepší volbou, jak poznat tyto parky tváří v tvář. Mezi největší patří Národní park Neusiedlersee, který je během jara a podzimu útočištěm pro migrující ptáky. Jsou zde upraveny trasy pro pěší turistiku, cykloturistiku i jízdu na koních.

Přírodní park Danau-Auen (Dunajské luhy) spojuje dvě hlavní města - Vídeň a Bratislavu. Zabírá plochu 9 300 hektarů a rozprostírá se od Vídně až po Dolní Rakousy. Jízda na kole je v národním parku povolena po vyznačených cyklotrasách, popř. hlavní cyklotrase spojující Vídeň a Heinburg.

Národní park Thayatal nepatří mezi největší, ale pro Českou republiku je významný tím, že navazuje na český národní park Podyjí. Chlubí se nekonečnými loukami, skalnatými stěnami, zalesněnými svahy a travnatými plochami skýtajícími útočiště pro stovky ohrožených druhů zvířat a rostlin.

Národní park Hohe Tauern nabízí nejenom naučné stezky překrásnou přírodou, ale také místo pro aktivní dovolenou ve znamení ekoturistiky. Böhmerwald neboli Český les (Šumava) je nestarším rakouským horským pásmem. Rakouská část tohoto pohoří je typická hlubokými lesy a zčásti zalesněnými loukami. Návštěvníci mohou očekávat nádherná panoramata, tucty muzeí, národních parků a malých manufaktur.

Dobrodružství v neposkvrněné soutěsce

Divokou krajinu plnou neočekávaných přírodních krás hledejte v Salzbursku. Soutěska Liechtensteinklamm je jednou z nekrásnějších a se svou hloubkou 300 metrů také nejhlubších alpských roklí. Najdete ji nedaleko městečka St. Johann a její délka téměř dosahuje jednoho kilometru. Vzrušující cesta skalnatou roklí po nejrůznějších mostech a úzkých cestách nad bouřící vodou vyjde dospělou osobu na 4 EUR.

Tannengebirge a Salzkammergut

Do spolkové země Salzbursko zasahuje pohoří Tannengebirge, které je proslulé svým složitým jeskynním systémem. Za návštěvu určitě stojí jeskynní systém Eisriesenwelt dosahující délky 42 kilometrů nebo jeskyně Tricklhöhle nedaleko města Abtenau. Na tuto oblast navazuje nejkrásnější z rakouských horských masivů – Salzkammergut. Salzkammergutberge je pohoří s úchvatnými vápencovými štíty, solnými komorami i křišťálově čistými jezery, na jejichž březích vyrostlo nesčetné množství útulných lázeňských městeček.

Panonská nížina

Většina Panonské nížiny spadá pod Maďarsko, její Rakouská část zahrnuje spolkovou republiku Burgenland, Neusiedlersee a region Seewinkel. Je charakteristická svým mírným klimatem, stepní krajinou, vinicemi a malebnými vesnicemi. Se svými 300 slunečnými dny je Burgenland nazýván „Sluneční krajinou“.

Krajina vinné révy

Sever Štýrska je nazýván rakouským Toskánskem. Kopcovitá krajina je svou půdou a klimatem ovlivněným středozemním mořem vhodná k pěstování prvotřídních hroznů vinné révy. Kromě vína se Štýrsko chlubí i širokou nabídkou lázeňských procedur. Mezi nejznámější resorty patří Lázně Radkersburg a nejstarší rakouské lázně Gleichenberg. Lázně Radkersburg se chlubí překrásnými dny s nejdelším slunečním svitem v Rakousku. Návštěvníci relaxují v termálních lázních a perličkových koupelích bohatých na minerály. Stejná voda se používá i pro speciální pitné kůry.

Nejlepší možnost, jak Štýrsko poznat, je z cyklistického sedla. Cyklistická stezka vedoucí podél řeky Mur je dlouhá 365 kilometrů – začíná v Salzburgu, pokračuje skrze hlavní město Štýrska – Gratz – a končí na hranicích se Slovenskem. Další nádherné cesty vhodné pro cykloturistuku zahrnují Sternzweg, Römerweg, Weinlandweg a Sulmtalradweg.

Další populární cyklostezky se vinou podél rakouských řek. Mezi nejdelší patří Drávská cyklostezka (Drauradweg), která začíná buď v Toblachu nebo v Brixenu (uvádí se 2 možnosti cesty) a svou 366 kilometrů dlouhou trasu končí v Korutanech.

Oblíbená je také okružní cyklostezka kolem Neziderského jezera, Bodamského jezera či Vinařské cyklostezky v oblasti Weinviertel poblíž česko-rakouských hranic.