Linz (nebo-li česky Linec) je hlavním městem Horního Rakouska a se svými 190 000 obyvateli zároveň třetím největším městem Rakouska. Nikoliv náhodou získal Linz ocenění Evropské město kultury 2009 – jde o historické i kulturní centrum plné kostelů, památek, muzeí, a dokonce s vlastní ZOO.

  • Vzdálenost Praha - Linz: 247 km
  • Vzdálenost Brno - Linz: 337 km
  • Průměrná cena vstupného: 8€ dospělý, 4€ dítě
  • Průměrná cena *** hotelu: 600  - 1000Kč (osoba/noc)
  • Průměrná cena hostelu/ubytovny: 200 - 600 Kč (osoba/noc)
  • Cesta vlakem Praha - Linz - Praha: Kč
  • Cesta autobusem Praha - Linz - Praha: Kč
  • Oběd v Linci pro jednu osobu bez nápojů: 10 - 15€

Autem, vláčkem, lodí...

Do Lince se pohodlně dostanete autem, ale i vlakem nebo autobusem. Samotné město můžete pohodlně projít pěšky či s malou pomocí místní městské dopravy. Kromě klasických tramvají se můžete projít i Lineckým City Expressem, což je malý žlutý vláček, který vás vezme na okružní jízdu městem. Na výběr máte ze tří různých okruhů, jedna jízda kolem centra trvá zhruba 25 minut. Vláčkem se tak můžete podívat na všechny nejvýznamnější pamětihodnosti naráz, ještě předtím než je uvidíte zevnitř.

Nemusíte ale zůstávat pouze na zemi. Městem protéká řeka Dunaj, díky čemuž je Linec ideálním přístavem, odkud můžete vyplout na svou vodní cestu.  Jízda lodí je zážitkem, který si nesmíte nechat ujít! Najdete zde lodě všech druhů i velikostí; tomu odpovídá také široká nabídka různých dálkových plaveb, ale i krátkých vyhlídkových výletů. Na Dunaji jezdí pravidelné linkové lodě, se kterými se můžete povozit na pravidelné trase mezi Vídní a Pasovem. Jde o větší lodě, které na palubu pojmou až 600 lidí. Můžete ale využít i menších loděk a projet se pouze po okolí Lince.

Město plné muzeí a památek

Linec vás překvapí obrovskou koncentrací památek na jednom místě. Největší pamětihodnosti a turistické atrakce, které byste neměli minout, najdete pěkně pohromadě v centru města.

Stará radnice
Stará linecká radnice nejdříve na začátku 16. století úplně vyhořela, aby mohla být o sto let později přestavěna a propojena se sousedními domy. Unikátní stavba se pyšní prvky od gotiky až po modernu a je plná krásných průchozích pasáží.

Sloup sv. Trojice
Unikátní sloup z bílého mramoru najdete přímo uprostřed Hlavního náměstí. Určitě jej nepřehlédnete: je vysoký 20 metrů a honosí se krásnými barokními prvky, včetně třech soch, které chrání město před morem.

Mozartův dům
Ačkoliv Mozart není lineckým rodákem, jeho tvorba je s tímto městem neodloučitelně spjata. Na jednom ze zdejších náměstí najdete také Mozartův dům pocházející ze 16. století, kde hudební génius složil slavnou Lineckou symfonii.

Linecký zámek
První zmínka o Lineckém hradu pochází z roku 799, ještě dnes můžete obdivovat původní hradby. Hrad byl přebudován v 17. století na krásný zámek a nyní slouží jako největší rakouské všeobecné muzeum. Najdete zde velké sbírky užitného, ale i klasického či hudebního umění.

Starý dóm - Starý dóm (pochází ze 17. století) je předchůdcem moderního dómu, který byl vystaven až o několik století později. Původní sídlo linecké diecéze se chlubí krásnými dobovými lavicemi, originálními varhany a také nespočtem oltářních obrazů.

Nový dóm - 134 metrů vysoká dominanta města byla postavena roku 1862.  Do tohoto úžasného chrámu se vejde až 20 tis. lidí, kteří zde mohou obdivovat proslulá „Linecké okna“, na nichž jsou znázorněny výjevy z dějin Lince a Horního Rakouska.

Karmelitánský kostel - Úchvatný kostel v centru města vznikl na konci 17. Století. Můžete zde vidět nádherné obrazy předních rakouských malířů.

Seminářský kostel -Jeden z nejstarších lineckých kostelů byl postaven na počátku 17. Století pro Řád německých rytířů. Určitě si nenechte ujít nádherné stropní malby a hlavní oltář od Hildebrandta.

Nordico - Muzeum města Lince -Nordico je název stařičké budovy (dostavěna byla v roce 1610), který původně sloužil pro klášterní účely. V 19. Století byl postupně přestaven na obytný a posléze na obchodní dům. V současné době zde najdete velké městské muzeum, které má každou chvíli na programu množství zvláštních expozic.

Keplerův dům - Jednou z mnoha osobností, které působily ve městě Linci, byl i Johannes Kepler. Ten ve měste pobýval v letech 1612 – 1626, celé čtyři roky z toho se svojí rodinou bydlel v ulici Rathausgasse, kde v současnosti můžete najít tzv. Keplerův dům. Právě zde Kepler dokončil své nejznámější dílo Rudolfinské tabulky.

Milovníci historie

si v Linci přijdou na své: jen v centru města najdete 10 různých muzeí. Z těch nejznámějších jmenujme  Zámecké muzeum, kde najdete výstavu dějin umění a kultury Horního Rakouska. Najdete zde velkou sbírku umění a artefaktů od raného středověku až do počátku 20. století.     Kromě této stálé expozice muzeum nabízí i menší výstavy současného umění.  Zemská galerie oproti tomu vystavuje pouze umělecká díla, která mají vztah k Hornímu Rakousku. V nádherné historické budově hornorakouského Zemského muzea můžete vidět výstavu současných malířů, ale i díla z dávné historie.Lineckým unikátem je Ars Electronica Center, tzv. muzeum budoucnosti. Na ploše o velikosti asi 6.500 čtverečných metrů najdete přehlídku nejmodernějších technologií a můžete prožít také fascinující výlety do virtuálních světů.

ZOO a botanická zahrada - pro každého něco

Za samostatný jednodenní výlet stojí určitě hora Pöstlingberg. Každou chvíli vyjíždí přímo z náměstí kolejová dráha, která je vůbec nejstrmější adhezní kolejovou dráhou v Evropě. V loňském roce proběhla kompletní rekonstrukce dráhy, takže vám kabinky nabídnout nejen krásný výhled, ale i potřebné pohodlí během cesty. Až se vyvezete nad město, dostanete se k branám místní ZOO. Zde na vás čeká 800 zvířat všech různých druhů; vlastní pavilony mají savci (skot, ovce, kozy, lamy…), ptáci (papoušci, žebříčky…), ale i plazy (leguáni, hadi, krokodýli…). Velkou chloubou Linecké ZOO jsou také velká mořská akvária, kde máte možnost vidět malé i velké obyvatele moří pořádně zblízka.

Velkou lineckou atrakcí je také botanická zahrada, kterou najdete na vrchu Bauernberg. Zahrada se rozprostírá na ploše 4,25 hektaru a nabízí více než 10 000 různých druhů rostlin. Najdete zde zástupce domácí flóry, ale i bahenní a vodní rostliny, asijské dřeviny, bohatou nabídku amerických rostlin atd. Linecká botanická zahrada je známá tzv. krajinkami – jednotlivé druhy rostlin jsou uspořádány do krásných tématických celků. Největším lákadlem celé zahrady je zdejší sbírka kaktusů, která je se svými 1 100 různými druhy kaktusů vůbec největší sbírkou v Evropě. Návštěva botanické zahrady není časově náročná; z centra dojdete do zahrady pěšky za necelou půlhodinku, nebo můžete jet autobusovou linkou 27 do stanice Botanischer Garten (autobusy jezdí přímo z centra každou chvíli).

Prohlídky města s průvodcem

Město si samozřejmě můžete projít sami, pouze s profesionálním průvodcem ale poznáte všechna zákoutí a dozvíte se všechny perličky spojené s Lincem. Prohlídka města trvá přibližně 1,5 hodiny a stojí 8 Euro / osoba, přičemž děti do 14 let mají průvodce zdarma. Průvodce vychází vždy v 11 hodin dopoledne od informačního střediska Linz09, které najdete na náměstí.

V období od 1. ledna až do 3. dubna a od 1. listopadu do 31. prosince se prohlídky konají vždy v pátek, sobotu, neděli, během všech svátků a ve dnech mezi svátky. Mezi 4. dubnem a 31. říjnem jsou prohlídky vždy denně.

Nejen za památkami, ale i za nákupy

V centru Lince najdete řadu obchodů, ať už známých světových značek či méně známých návrhářů, ale i místních firem. Obchody najdete přímo na náměstí, a především na všech hlavních třídách jako Landstraße či Hauptstraße. Více se ale vyplatí nakupovat v bočních uličkách, které nejsou turistům tolik na očích a díky tomu se mohou pochlubit příznivějšími cenami. Na Spittelwiese najdete krásné obchůdky s módním zbožím a několik menších krámků s dárkovými předměty. Pěkné obchůdky nabízí i Bischofstraße a Herrenstraße. Během nákupů si můžete odpočinou v kterékoliv z mnoha místních kaváren a restaurací.

Linec je znám také svými nákupními středisky, kde můžete nakoupit kvalitní věci za přiměřené ceny. Jen pár metrů od Landstraße můžete využít střediska Arkade, hned vedle je další obchodní centrum Passage Linz. V obou případech jde o menší nákupní pasáže. Linz nenabízí velká nákupní střediska plná desítek či stovek obchodů. Zato najdete po městě rozesetých několik útulných pasáží, kde je radost nakupovat. Tato slova potvrzuje i další známá pasáž Atrium, kterou najdete přímo na Mozartstraße. Každé ze středisek se může kromě obchodů pochlubit samozřejmě i mnoha kavárnami a restauracemi.

Nenechte si ujít proslulý linecký dort

Linec je znám také pro svůj koláč. Linecký koláč (někdy se mu říká také linecký dort) je považován za nejznámější koláč na světě. První zmínky o této vyhlášené rakouské specialitě pochází už z roku 1653. Nejstarší dochovaný recept je starý 350 let a pochází z dobové kuchařky, která dokonce nabízela lineckou dobrotu ve čtyřech různých variantách.

První verze receptů se od té dnešní liší v přípravě těsta. Původně se těsto připravovalo postupným zašleháváním roztaveného másla. Typická byla pro linecký koláč také forma – koláč se pekl většinou ve stříbrné nádobě s kruhovou podstavou, ne nepodobnou dnešním formám na koláče. Náplň obstaralo ovoce a jako ozdoba se navrch dávaly proužky z těsta. Některé varianty receptu zmiňují i různé koření. Typické jsou pro linecké koláče také mandle.

Tento vyhlášený dort či koláč můžete samozřejme ochutnat přímo v Linzi.