Hlavní město spolkové země Tyrolsko proslulo hlavně díky konání zimních olympijských her v letech 1964 a 1976. Díky zasněženým alpským stráním se tak stalo jedním z nejoblíbenějších lyžařských středisek Rakouska. Je rozdělen do devíti lyžařských areálů (Nordpark, Patscherkofel, Axamer Lizum, Muttereralm, Kühtai, Rangger Köpfl, Glungezer, Schlick 2000 a nejproslulejší Stubai Glacier).

  • Vzdálenost Praha - Innsbruck: 548 km
  • Vzdálenost Brno - Innsbruck: 630 km
  • Průměrná cena vstupného: 8€ dospělý, 4€ dítě
  • Průměrná cena *** hotelu: 800  - 1000Kč (osoba/noc)
  • Průměrná cena hostelu/ubytovny: 200 - 600 Kč (osoba/noc)
  • Cesta vlakem Praha - Innsbruck - Praha:
  • Cesta autobusem Praha - Innsbruck - Praha:
  • Oběd v Innsbrucku pro jednu osobu bez nápojů: 10 - 15€

Po řádění na zasněžených vrcholcích máte možnost užít si i historické dědictví alpské metropole. Hostinec Goldener Adler se už více jak 600 let chlubí přízní nejlepších z nejlepších – pobývali zde Johann Wolfgang Goethe i Wolfgang Amadeus Mozart. Častým cílem výletů je hrádek Ottoburg z 15. století situovaný v historickém centru Innsbrucku. Při návštěvě města si rozhodně nenechte ujít ani výšlap k hradu Ambras, nejstaršímu evropskému muzeu. Cestou historickým centrem města s překrásnými goticko-barokními domy nepřehlédnete ani Innsbrucký klenot – Zlatou střechu, která se stává cílem všech turistů.

Innsbruck je také významným kulturním střediskem. V lednu 2009 se zde konal už 13. ročník Mezinárodního veletrhu moderního umění. V létě se Innsbruck na měsíc mění v město tance s festivalem Tanzsommer. Každoročně se zde také odehrává hudební festival - Innsbruck festival of Early Music.

Co v Innsbrucku nesmíte minout...

Triumfální brána
Architektonickým a historickým skvostem města je Triumfální brána (Triumphforte), která byla postavena na oslavu svatby arcivévody Leopolda, syna císařovny Marie Terezie a Františka Lotrinského, se španělskou princeznou Marií Ludovikou. Nádherná brána je plná veselých obrázků, ale také smutných motivů připomínajících smrt Leopoldova otce, který krátce po svatbě skonal. Mezi mnohými motivy zde stojí vyobrazen také český symbol – svatováclavská koruna. Triumfální bránu najdete u hlavního nádraží na Maria-Theresia-Straße.

Zlatá stříška
Goldenes Dachl je určitě nejznámější památkou Innsbrucku. Jde o pozdně gotickou stavbu postavenou v 15.století z více než dvou tisíc pozlacených šindelů, navíc zdobenou několika překrásnými reliéfy. Původní sídlo tyrolských zemských knížat je nyní sídlem muzea a také tzv. Alpské úmluvy. Zlatou stříšku si při své návštěvě Innsbrucku nenechte ujít – nikde jinde zlatou střechu neuvidíte.

Dóm sv. Jakuba
Jednou z dominant města je Dóm sv. Jakuba (Dom zu St. Jakob), který můžete znát také pod jménem Innsbrucký dóm (Innsbrucker Dom). Nádherná architektonická památka pochází z vrcholného baroka, na jejích základech už ale stál kostel dávno předtím – na jednom ze svých obrazů jej zachytil dokonce slavný malíř Albrecht Dürer. Současný název obrovského dómu poukazuje na polohu Innsbrucku na poutní cestě sv. Jakuba do Španělska. Určitě si nenechte ujít interiér kostela, který je plný soch a impozantních obrazů.Dóm je znám také pro Zvon Marie sedmibolestné.

Hofburg
Hofburg, nebo-li Dvorní hrad, se nachází nejen ve Vídni, ale i v Innsbrucku. Historie hradu je dlouhá, současnou podobu mu vtiskla ale až Marie Terezie, která při přestavbě nechala provést úpravy ve stylu vídeňského rokoka. V jednom z pokojů skonal manžel Marie Terezie; z oné místnosti se na rozkaz Marie stala kaple. Ke komplexu Hofburgu patří také obrovská zahrada, jejíž návštěvu si rozhodně nenechte ujít. Jde o nebývale klidné místo v centru tyrolské metropole, které přímo vybízí k odpočinku.

Tyrolské zemské divadlo
Přímo naproti Hofburgu najdete Tyrolské zemské divadlo (program přestavení – v němčině), které můžete jak obdivovat zvenku pro nádhernou budovu postavenou v 19. století, tak pro množství představení, které se zde každý den konají. Zdejší scéna dosahuje světového významu, což dokládají např. premiéry děl Felixe Mitterera a Elfriede Jelinekové, držitelky Nobelovy ceny za literaturu. Žánrově se divadlo nijak neomezuje; zhlédnout můžete klasická divadelní dramata, ale i opery či koncerty. Příjemným překvapením jsou ceny vstupenek. Záleží samozřejmě na tom, kde budete sedět, i některá dobrá místa se dají ale sehnat doslova za pár Euro.

Doprava do Innsbrucku

Autem - Nejrychlejší a nejpohodlnější možností, jak se do hlavního města Tyrolska vydat, je rozhodně auto. Ať už jedete z jakéhokoliv směru, můžete jet po dálnici – vedou sem obě hlavní tyrolské dálnice: Inntalautobahn (A 12) a Brennerautobahn (A 13). Především, pokud jedete do Innsbrucku lyžovat, je auto velmi praktické. Nemusíte si v prostředcích hromadné dopravy neustále hlídat výbavu a zavazadla, vše máte u sebe, a navíc disponujete obrovskou svobodou, protože se nemusíte řídit pouze jízdním řádem. Pokud ovšem nemáte možnost jet autem, nezoufejte – Innsbruck je moderním městem se mnoha jinými pohodlnými možnostmi dopravy.

Vlakem - Celé Rakousko má velmi moderní vlakový systém, Innsbruck samozřejmě není výjimkou. Ačkoliv jde o menší město, jezdí sem pravidelné linky ze všech známých okolních destinací jako jsou např. Benátky, Zurich, Mnichov, Vídeň atd. Hlavní stanice, Innsbruck Hauptbahnhof, se nachází na přímo Südtiroler Platz, což je jedno z náměstí přímo v centru města. Pokud víte, že budete vlakem cestovat často, můžete si vybavit slevovou kartu „ÖBB Vorteilscard“, díky níž při cestování na území Rakouska ušetříte až 50 % z ceny jízdného. Pokud jste studenti do 26 let, také se informujte o možnostech slevy; rakouské dráhy nabízí studentům výrazně zvýhodněné jízdné.

Do Innsbrucku se můžete vydat také autobusem. Nejde ale o nejpohodlnější možnost; leda v případě, kdy je vhodné dopravni prostředky kombinovat. Např. do Vídně se autobusem díky společnosti Student Agency dostanete nesrovnatelně levněji než vlakem. Můžete tak autobusem přijet do Vídně a odtud se vydat do Innsbrucku vlakem.

Letadlem - Innsbruck se pyšní největším letištěm v Tyrolsku, proto se můžete na dovolenou či prohlídku města a jeho okolí pohodlně vypravit letadlem. Na innsbrucké letiště létají pravidelné lety z Amsterdamu, Frankfurtu, Londýna, Vídně, Londýna, ale i Prahy. Pokud trváte na letu letadlem a chcete ušetřit, můžete využít i některé z okolních německých letišť, kam létají lowcost aerolinky. Přímo z Německa jezdí do Innsbrucku menší autobusy a dodávky, které vás přepraví za cenu srovnatelnou s jízdenkou na vlak. Pokud poletíte přímo na letiště v Innsbrucku, můžete se do centra města dostat k těmto účelům určenou autobusovou linkou F.

Z historie města...

Historie Innsbrucku sahá až do neolitu, kdy bylo okolí současného města poprvé osídleno. O městě v pravém slova smyslu se dá mluvit od 4. století, kdy zde vznikla římská pevnost Vedildena. Konkrétní dějiny Innsbrucku se začaly psát kolem roku 1130, kdy vznikl klášter Wilten provozující mimo jiné převoz přes řeku Inn. V roce 1205 dostala osada, která začala vznikat koncem 12.století, městská práva. Byl postaven první most, o pár desítek let později byly také zpevněny cesty, a tím se město stalo dostupné i pro povozy – brzy díky tomu začal vzkvétat obchod a Innsbruck si pomalu začal získávat své jméno.

Ve středověku hrál Innsbruck významnou roli v rakouských dějinách. Od roku 1420 se stal Innsbruck sídlem tyrolského hraběte Fridricha IV. Habsburského, který ve městě nechal vystavět řadu významných staveb (Starou radnici s nepřehlédnutelnou věží, Zbrojnici či tzv. Hofburg) . Zdejší ulice byly také svědkem čarodějnických procesů v 15.století, dokonce zde působil autor „Kladiva na čarodějnice“ Heinrich Institoris. Koncem téhož století se Innsbruck stal městem císařským, když sem přesídlil habsburský císař Maxmilián I. Za jeho vlády bylo založeno jezuitské gymnázium. Ještě větší slávy a prosperity se Innsbruck dočkal v roce 1630, kdy zde za hraběte Leopolda V. působilo první operní divadlo mimo Itálii. Svou významnou roli ve středověkých dějinách Innsbruck potvrdil v roce 1669, kdy Leopold I. založil Innsbruckou univerzitu.

Významnou událostí moderních dějin byla výstavba železnice, která v polovině 19.století propojila Innsbruck s Mnichovem a v druhé polovině téhož století i na druhou stranu, přes Brennerský průsmyk i s Itálií. Během 2. Světové války bylo město nesčetněkrát bombardováno a mnoho památek a budov zničeno. Innsbruck se ale brzy po válce ze ztrát vzpamatoval. Tomu výrazně napomohla výstavba moderního letiště, které bylo pro vnitrostátní i mezinárodní lety otevřeno v roce 1948.

V současnosti je Innsbruck známý především jako olympijské město. Innsbruck se stal sídlem dvou Zimních olympijských her (v letech 1964 a následně 1976). Ani v 21. století po kulturní stránce město nezaostává - v roce 2005 se Innsbruck stal jedním z měst, které pořádaly Mistrovství světa v ledním hokeji (český tým na tomto mistrovství vyhrál zlato). V létě roku 2008 se do Innsbrucku sjeli všichni fanoušci sportu na Mistrovství evropy ve fotbale.

Užitečné odkazy