Graz je druhým největším městem Rakouska a zároveň hlavním městem spolkové republiky Štýrsko. Je to město, ve kterém se snoubí historický duch s temperamentním tempem velkoměsta. Město, které nabízí prestižní vzdělání na šesti univerzitách. Město, které vám má co dát!

Historické centrum je od roku 1999 součástí světového dědictví UNESCO. Zdobí jej Hodinová věž se třemi zvony, která svou současnou podobu získala už v roce 1560. Slavnou dobu císařské vlády v Grazu připomíná gotická katedrála a hrad z roku 1438. Některá jeho křídla byla zničena, jiná naopak přidána. V současnosti se zde snoubí hned několik architektonických stylů – biedermeier s renesancí i gotikou.

Pulzujícím centrem Grazu po staletí bylo a je Hlavní náměstí (Hauptplatz). Staví zde všechny tramvaje a ústí sem i hlavní nákupní třída. Celému náměstí pak vévodí místní radnice postavená v 19. století.

Velký rozmach moderní architektury přišel zhruba v roce 1965. Jedním z nejznámějších moderních výtvorů je bezesporu Kunsthaus rozprostírající se na pravém břehu řeky Mur, který místní nazývají „přátelský cizinec“. Jako z jiné planety působí také železný ostrov na řece Mur. Vytvořil ho newyorský umělec Vito Acconci a slouží nejenom jako místo odpočinku a slunění, ale mj. jako amfiteátr.

Málokde se budete cítit tak báječně jako v Grazu - Místě tak vzdáleném a na druhé straně domácky známém.