Jak nejrychleji a nejlevněji do Rakouska? Pokud si nejste jisti výběrem dopravního prostředku, máte možnost právě zde porovnat všechny dostupné varianty.

Autem

Pokud jste se rozhodli zvolit vlastní dopravu a do Rakouska vyrazit autem, máte několik možností cesty. Nejčastější a časově nejvýhodnější vede po dálnici D1 na Brno. Odtud se můžete vydat buď přes Jihlavu a Znojmo na hraniční přechod Hatě nebo přímo do Brna a hraniční přechod v Mikulově. Pokud míříte do Vídně, je nejvýhodnější pokračovat na dálnici číslo A22. Nesmíte zapomenout, že i v Rakousku je nutné koupit si dálniční známku. Ceny dálničních známek se moc nemění. Vybírat můžete ze tří variant – desetidenní známka pro osobní auta, nákladní auta do 3,5t a obytná auta do 3,5t. Známky můžete zakoupit na benzinových pumpách, na hraničních přechodech, ve směnárnách, popř. poštách. Je potřeba brát v úvahu také mýtné, které se platí na některých úsecích alpských silnic, tunelů a mostů.

Autobusem

Cenově dostupnou a navíc komfortní dopravu do Rakouska nabízí třikrát denně společnost Student Agency. Autobusovou dopravu do Rakouska zajišťuje na trase Praha – Brno – Vídeň. S otevřenou kreditovou jízdenku můžete jet z Prahy až do zastávky Vídeň-letiště. Cesta z Prahy do zastávky Vídeň Praterstern trvá pět hodin. Společnost Student Agency nabízí na jízdenky slevy pro studenty, důchodce a děti do 15let. Autobusem se do Vídně dostanete také se společností Eurolines, která nabízí spoje z Prahy-Florence dvakrát denně (ráno a odpoledne). Doba jízdy se pohybuje kolem 4 až 5 hodin

Vlakem

Vlakové spojení s Rakouskem je nejvýhodnější přímými vlaky Českých drah s označením EN (EuroNight), SC (SuperCity), které spojují Prahu s Vídní přímým rychlíkem se zastávkami v Pardubicích, Brně a Břeclavi. Doba jízdy se pohybuje v rozmezí 4 až 5 hodin. Několikrát denně můžete do Vídně vyrazit také přímým vlakovým spojem z Českých Budějovic. Doba jízdy je zhruba 3 a půl hodiny. Pokud hledáte spoj do Freistadtu, Linze nebo Salzburgu, můžete vybírat mezi dvěma vlakovými spoji, které tato města spojují s Prahou. Doba jízdy je v případě tohoto vlaku rovných 7 hodin.

Letecky

Chcete-li ušetřit čas a zachovat si své pohodlí, můžete využít služeb letecké společnosti Austrian Airlines, která nabízí pravidelné přímé letecké spojení mezi Prahou a Vídní. Doba letu se pohybuje v rozmezí od 50min do 1hod 05min. Cena zpáteční letenky závisí na době letu, datu rezervace a výši palivových příplatků a tax a požadované letecké třídě. Cena zpáteční letenky v ekonomické třídě pro dospělou osobu se pohybuje v kolem 10 000 Kč. S přestupem ve Vídni, se dostanete z Prahy až do Salzburgu se stejnou leteckou společností. Doba letu je 2hod 30min a cena zpáteční letenky se pohybuje zhruba ve stejné výši.