Ještě nedávno se většina turistů pohybovala po krásách rakouské přírody jen v pohodlných pohorkách a s turistickými hůlkami v rukách. V posledních letech se však cyklistika stala populárním sportem i možností, jak se pohodlně dostat ke skrytým perlám Rakouska.

Jestliže jste se rozhodli pro aktivní dovolenou v cyklistickém sedle, máte v Rakousku dvě možnosti – vyrazit na vlastní pěst nebo si objednat jeden z mnoha cyklistických balíčků. České cestovní kanceláře nabízejí zajímavé cyklistické týdenní balíčky v ceně již od 7000Kč. Balíčky rakouských agentur vás v průměru vyjdou na  400- 550 EUR/týden/osoba. V ceně je většinou zahrnuto ubytování, půjčení kol a převoz zavazadel. V případě, že jste se rozhodli pro cestování na vlastní pěst, si můžete sami vybrat délku, cenu i trasu.

Přeprava zavazadel

V rámci největších cyklostezek se nabízí možnost zaplatit si službu, která vám zajistí převoz zavazadel do vašeho cíle. Cena se pohybuje podle vzdálenosti mezi jednotlivými stanovišti (většinou do 10 EUR za zavazadlo). V rámci rakouských cyklostezek se často setkáte i se specializovanými cyklohotely. Rakouské cyklostezky jsou velmi dobře značeny i upraveny. Nejčastěji se jedná o asfaltové nebo dobře zpevněné povrchy kombinované s málo frekventovanými silnicemi.

Nejoblíbenější cyklostezky se vinou kolem rakouských řek. Ne nadarmo je jednou z nejnavštěvovanějších cyklostezka linoucí se údolím evropského veletoku. Dunajská cyklostezka vedoucí z Pasova do Vídně, popř. Bratislavy nabízí sportovní zážitek, při kterém se nemusíte nutně trmácet do vysokých kopců. Kulturní zastávkou na vaší cestě může být Linec, hlavní město evropské kultury pro rok 2009, nejstarší město v Rakousku, Enns, nebo překrásný zámek Hof.

Salcburskem vede další z překrásných cyklostezek – Taurská stezka, který se vine údolím řek Saalach a Salzach.  Její nenáročná trasa s nejvyšším převýšením 750 metrů se chlubí délkou 330km a svým terénem je vhodná i pro rodinné výlety s dětmi. Spojuje tři města Krimmel – Salzburg – Pasov. Začátek trasy nemůže být úchvatnější, startujete totiž přímo od proslulých Krimmelských vodopádů. Kromě přímé cyklotrasy můžete navázat na stezky vedoucí k jezeru Glockner-Kaprun a hoře Großglockner.

Krásná země, krásné cyklostezky

Drávská cyklostezka (s označením R1) vede pod Julskými Alpami na jihu země. Začíná v Toblachu nedaleko rakousko-italských hranic a končí v Marburgu. Cestou můžete navštívit nespočet horských jezer, jakými jsou Klopeiner See, Faaker See nebo Wörthersee. Za návštěvu stojí také ráj evropského ptactva - rezervace Neudenstein. Drávská cyklostezka představuje hustou síť cyklistických cest o celkové délce 366 kilometrů s maximálním převýšením 750 metrů.

Neobvyklou trasu pro své cyklistické radovánky najdete na okruhu kolem pohoří Salzkammergut. Vyzkoušejte cyklostezky spojující 13 rakouských jezer v cestu dlouhou zhruba 350 kilometrů. Trasa vede skrz překrásnou přírodu pohoří Salzkammergut a hornatou krajinu Salzburska kolem jezer Traunsee , Mattsee nebo Obertrumer See.

Romantika u řeky

Jednou z nejrozmanitějších cyklostezek Rakouska je bezesporu cyklostezka údolím řeky Mur (Murradweg). Během jejího absolvování budete zdolávat převýšení až 1700 metrů a nejrůznější krajiny včetně překrásných vinařských svahů, termálních lázní nebo rozlehlých kvetoucích horských luk. Cesta začíná v obci Muhr a končí v Bad Radkersburgu na hranicích se Slovinskem. Trasa vede po asfaltových a dobře zpevněných cyklostezkách, popř. po málo frekventovaných silnicích. Její celková délka je 365 kilometrů.

Innská cyklotrasa představuje úchvatnou cestu mohutným údolím Alp, přátelským Tyrolskem s cílem v rakousko-německém Pasově. Během této 517 kilometrové cesty máte možnost navštívit proslulé turistické cíle, jakými jsou St. Moritz, Innsbruck, či léčivé prameny v Bad Füssingu.

Po stopách římských vojsk se vydáte cyklostezkou s honosným názvem Via Claudia Augusta (označenou R6), která spojuje Rakouský Pasov s přístavem Altino u Benátek. 200 kilometrovou cestou neminete romantický zámek Neuschwanstein, hradní komplex Ehrenberg nebo historické město Trento v Itálii.

Netradičně poznat Vídeň můžete i z cyklistického sedla. Metropolí Rakouska a jejím nejbližším okolím je protkáno neuvěřitelných 1000 kilometrů cyklostezek a cest vyhrazených pro cyklisty! Historické skvosty objevíte při cestě po tzv. „Ring-Rund-Radweg“, která vede přímo do historického centra Vídně. Za zkoušku stojí také cyklostezka vedoucí do jednoho z nejstarších pralesů Evropy – Lobau.