Alpy jsou hlavním evropským horským pásmem rozprostírajícím se od Středoevropského pobřeží, přes Švýcarsko, Německo, Rakousko až po Slovinsko.

Rakouská část Alp zabírá plochu 60 000 km2. Z hlediska geologie se Rakouské Alpy dělí na centrální krystalické, severní a jižní vápencové. Nejvyšším bodem Rakouských Alp je Grossglocker (3 798 m) ležící v národním parku Vysoké Taury.

Nadmořská výška alpských sjezdovek se pohybuje v rozmezí od 600 metrů do 3440 metrů a jejich celková délka brzy přesáhne 7000 km. Rakouské Alpy zasahují do spolkových zemí Tirolsko, Korutany, Štýrsko, Salzbursko a Horní Rakousy.  Nejznámějšími částmi Rakouských Alp jsou Ankogelgruppe, Dachsteingebirge, Goldberggruppe, Glocknergruppe a Venedigergruppe.

Lyžování v Alpách

Kromě zasněžených alpských svahů můžete vyzkoušet i lyžování na rakouských ledovcích, které se k zimním radovánkám nabízejí někdy až do června, nebo v případě ledovce Hintertux všech 365 dní v roce. Mezi další alpské ledovce patří Stubai, Pitztal ležící v Ötztalských Alpách nedaleko nejvyšší rakouské hory Wildspitze (3768 m). Dalším oblíbeným střediskem na ledovci je Ötztal-Sölden. Lyžaři se zde dostanou až do výšky 3000 km. Nejzápadněji ležícím ledovcem je tyrolský Kaunertal lákající hlavně vyznavače snowboardingu.

Alpská příroda přímo vybízí k odpočinku a trávení volného času. Je ji třeba také chránit, a proto v Rakouských Alpách najdete tři národní parky – Národní park Vysoké Taury, Národní park Nockberge a Národní park Kalkalpen. Mezi další oblíbené přírodní rezervace patří Krimmelské vodopády, oblast Solné komory nebo ledový svět Eisriesenwelten.

Rakouské Alpy lákají nejenom na nekonečné zasněžené stráně a panenskou přírodu, ale také na téměř šest stovek křišťálově čistých jezer, které jsou nejčastěji ledovcového původu. Navštivte např. Attersee, Mondsee, či Millstättersee. Jsou vhodná jak pro koupání a vodní sporty, tak pro rybaření nebo potápění.